Ne Organiziraj 'Izobraževanje' po Delovnem Času ali Sestanki ne bodo Rešili Sveta

V mojem podjetju sem opazila zelo zanimivo trend. Zelo veliko izobraževanje je zdaj organiziranih v terminu med 4th in 6th uro popoldne. Torej čas ko ne samo jaz, ampak tudi marsikdo drug že konča z službo. Pa naj bo to izobraževanje glede dobrega počutja ali pa glede raznolikosti.

Najbolj zanimivo mi je, da so to običajno teme, ki niso del našega delovanja. Ampak so to teme, za katere kadrovska služba govori da so pomembne.

Raznolikost je, na žalost, postala politična tema. Ampak če ti je že to prioriteta, potem naj bo to prioriteta med delovnim časom.

Sama sigurno ne bom porabila svoj čas izven službe za to, da imam sestanke na to temo v 100s drugimi ljudmi. Pogovor z tako velikim številom ljudi običajno ni zelo konstruktiven - že z 30 ljudmi v šoli je težko imeti produktivno diskusijo, kaj šele 100s ljudmi.

Če tudi bi bilo kaj bolj produktivnega, sestanek ob taki uri dobesedno vzame vse, kar je ostalo od sončnega dneva. Tudi če si lahko vzamem en dan krajši delovnik zaradi tega, to še ne odtehta, da tehnično enega dneva pa nisem imela.

Tudi pri ostalih temah opažam, da želijo s sestanki rešiti težave - ker seveda so se stvari vedno rešile na tak način.

Naslednja tema se tiče naše ekipe. Težave so bile s tem, da smo lahko nekaj delali, je vključevalo tako prošenje, kot bi prosili za miloščino. In za rezultat, je naša ekipa dobila sestanke, kjer na bi se učili hitrega odločanja. Ni mi najbolj jasno, zakaj mi? Ali bi morali hitreje odnehati? Včasih ne razumem podjetja, kjer sem zaposlena.

Tretja taka tema pa je pobuda, da bi podjetje kot tako postalo bolj zeleno. Ne vem, koliko sestankov imajo te dni, ampak upam, da so zmanjšali porabo izpustov vsaj za toliko, ko so njihovi sestani in birokracija, ki jo moramo delati zaradi tega, zmanjšala.

Mogoče bi jih to celo uspelo, če ne bi potem imeli tudi sestankov v živo, kamor ljudje priletijo z letalom. Vem, da so imeli vsaj enega, ker je eden od mojih sodelavec šel na njega.

Namesto tega bi pravilo kot je dodatni dan dopusta za vsakega, ki na dopust ali službeno pot ne potuje z letalom po mojem mnenju veliko bolj vplivalo na potovanja z letali kot trenutne stvari.

Kot ekonomist so mi bolj kot pobude všeč stvari, ki spremenijo računanje stroškov in dobrobit za osebo. Ne potuješ z letalom - dodatni dan dopusta. Ali pa s spreminjanjem osnovne možnosti. Namesto da morajo vegani povedati, da želijo vegansko hrano, bi morali mesojedci povedati da želijo mesno hrano.

Enako je z različnostjo. Da bi poskušali podpreti ta cilj na nivoju plač so za različne nivoje služb objavili plačilno lestvico. Zaradi pogajanja in razlike percepcije agresivnosti pri spolih so ženske že vedno včasih plačane manj. In pri mojem primeru se je zgodilo, da sem bila pod svojim razredom. Ni me sicer to motilo, nekatere druge pa je.

Na koncu je bilo potrebno mesece prerekanja, da sem dobila plačo v svojem razredu. Kaj mi na koncu to pove? Da je raznolikost, vsaj v tem vidiku, za njih bolj nekaj kar morajo govoriti, ne nekaj kar bi jim bila prioriteta.

In tako je tudi pri ostalih stvareh. Če želiš pokazati, da nekaj podpiraš, je najlažje govoriti o tem. Vsako dejanje stane več, čeprav so dejanja na koncu tista, ki spreminjajo svet.

Samo želim si, da ta signalizacija ne bi pomenila, da moram sama porabljati svoj čas za to.