Knjiga: Vadim Valerianovič Kožinov: Ruski človek v iskanju resnice

To je ena od knjig, ki sem si jo sposodila, da bi poskušali razumeti, zakaj bi Rusija napadla Ukrajino.

Knjiga ni bila lahka za brati. Bila je strukturirana kot kolekcija poglavij, ki ni niso imeli nič drug drugim. Nekatera poglavja so bila prepis intervjuja - tako, da niti stil ni bil enak.

Sama vsebina je bila v prvih 2/3 zanimiva, če le ne bi bilo toliko ponavljanja.

Ena stvar, ki jo izveš je, kako je razmišljanje in zgodovina Rusije drugačna od zgodovine zahoda. Najbolj se to pokaže pri Ruski toleranci do Bizantinskega cesarstva. In kako Rusija že stoletja živi skupaj z drugimi narodi in spodbuja drugo kulturo. Za razliko od zahoda - mi smo slavili zmago, ko smo lahko uporabljali slovenščino. Zato smo mi (za razliko of ostale Evrope) imeli radi Napoleona. Ta je pustil naš jezik tudi v šolah.

Kar se tiče pa svobode. Knjiga je večkrat poudarila, da Rusi delujejo za svobodo, ampak za svojo voljo. Čeprav se je velikokrat pokazalo preko zgodovinskih dogodkov, da osebe, ki so živele v Rusiji so se znale postaviti proti oblasti, ki je niso marale ali da so prevzeli nadzor, ko jim kaj ni bilo všeč. Vendar pa nisem dobila občutka, da bi karkoli od tega bilo zaradi ideologije.

Kar pa se tiče Ukrajine, nekaj je bila omenjena tudi posebej, vendar ne preveč. Zelo na začetku so omenili, da so Rusi vse slovanske narode v Rusiji imeli za Ruse, le da so bili različni Rusi - recimo Malorusi ali Belorusi. Ukrajina je bila Mala Rusija.

Kar se tiče pa zgodovine, Ukrajina kot narod naj bi nastala med tem, ko je bila pod Poljsko in Litvansko vlado, nekje med 13tim in 18tim stoletjem. Kasneje je Rusija dobila ta področja, najprej do Dnepra, in tako še ostali del.

Edini ostali del, ki sem ga dobila iz branja je bil, da Rusi ne bi smeli biti presenečeni, da se je Ukrajina uprla njihovem vojaškim napadom.

Zadnja 1/3 knjige je bila namenjena Pušniku, kar me ni pretirano zanimalo. Pa naj bo to lokacija njegovega rojstva, njegov zadnji dvoboj ali problemi z Nobelovo nagrado.